PROJEKT TULIP IN MEDNARODNA KONFERENCA V IASI, ROMUNIJA
Družbene spremembe in gospodarski razvoj intenzivno vplivajo na trg dela in s tem tudi na položaj sindikatov. V današnjih razmerah zgolj boj za višje plače in boljše delovne pogoje ne more več predstavljati celotne palete dejavnosti sindikata.
Pričakuje se, da se bodo sindikati posodobili in v svoje dejavnosti vključili novosti, med katere bi lahko šteli tudi vključevanje članov sindikata v procese vseživljenjskega učenja. To je tudi osnovna ideja
evropskega projekta TULIP, v okviru katerega je vključena tudi Slovenija in v okviru katerega smo aktivneje začeli z razpravami in aktivnostmi na področju vključevanja sindikatov v procese vseživljenjskega učenja. Bistvo projekta Tulip je takole na kratko predstavljeno na uradni spletni strani:
»Omrežje Tulip predstavlja novo in edinstveno evropsko partnerstvo, ki združuje univerze in sindikate. Partnerstvo temelji na skupni viziji boljšega dostopa do vseživljenjskega učenja za člane sindikatov. Omrežje predstavlja izhodiščno točko za nadaljnje skupne dogovore, ki spodbujajo spremembe v delovnem življenju na temelju sodobnih veščin in znanj na poti do varnejše in bolj trajnostne zaposlitve«.
Za začetek projekta je »kriv« britanski sindikat UNISON, v katerega so včlanjeni predvsem nižje kvalificirani delavci javnega sektorja, med katerimi je veliko migrantov in žensk. Vodstvo britanskega sindikata se je namreč postavilo na stališče, da moč sindikata ne opredeljuje samo in zgolj število članov, temveč in predvsem znanje, ki ga imajo njihovi člani. Zato je aktivno vpreglo vse svoje sile v iskanje različnih možnosti in načinov, kako povečati znanje svojih članov. Ker je največ znanja na univerzah, so se povezali z univerzo v Liverpoolu, kar je predstavljalo začetek evropskega projekta
TULIP (Trade union and University Lifelong learning In Partnerhsip), torej izgradnje sodelovanja med sindikati in univerzami v procesu vseživljenjskega učenja. Na zaključni konferenci projekta Tulip, ki je potekala konec junija oziroma v začetku julija 2009 v romunskem mestu Iasi, je svoje izkušnje in dejavnosti na tem področju ob Nemčiji, Veliki Britaniji, Franciji, Nizozemski, Finski in Litvi predstavila tudi Slovenija, ki je bila zadolžena za vodenje ene izmed šestih delavnic (workshop). Delavnico je vodila dr. Valentina Franca, docentka na Fakulteti za management Univerze na Primorskem, stanje na področju sodelovanja sindikatov v procesih vseživljenjskega učenja pri nas, pa sem predstavila Barbara Filipov, pravna svetovalka pri Svetu gorenjskih sindikatov.
Glavna izhodišča razprave in razmišljanja ter predstavitev Slovenije so
podana v priloženih dokumentih, več o projektu Tulip pa si lahko preberete na uradni spletni strani, kjer je v slovenskem jeziku samo uvodna - predstavitvena stran, za ostale vsebine pa je potrebno izbrati enega od tujih jezikov oziroma zastavo države:
www.tulipnetwork.org.uk/html/slovenia.htm
Vsezivljensko_ucenje_v_Sloveniji (.doc 45KB)
TU_and_LLL_in_Slovenia (.ppt 2.2MB)